Dok nije bilo apoteka i antibiotika, naši preci za grlobolju i promuklost pili su čaj od žalfije.
I danas lekari savetuju uzimanje ovog napitka kao dodatno sredstvo raznih terapija.
Žalfija je često je jedan od glavnih sastojaka krema protiv različitih infekcija kože i šampona protiv peruti ili masti protiv herpesa.
Pošto deluje opuštajuće, koristi se i za inhalaciju kod astme i bronhitisa, ali i kod infekcija disajnih puteva, jer deluje i antimikrobno.
Žalfija za čišćenje zuba i desni
Čaj od listova ove lekovite biljke koristi se za čišćenje zuba i desni, a danas se često ekstrakt žalfije dodaje u paste za zube.
Utiče i na procese varenja, a primenjuje se i za relaksaciju, kod nervoze, napetosti, toplotnih talasa u klimaksu i simptoma PMS.
Sirup za kašalj
Za ove sezonske viroze dobro je koristiti je kao oblogu za snižavanje telesne temperature, a u kombinaciji sa lovorovim listom možete napraviti efikasan sirup koji umiruje kašalj.
Potrebno vam je:
- osam prstohvata žalfije
- tri lovorova lista
- 200 g šećera
- 300 ml vode
Priprema:
Karamelizujte šećer do tamnobraon boje. Dodajte 300 ml vode i mešajte dok se šećer ne rastopi. Dodate žalfiju i lovorove listove, pa kuvajte desetak minuta. Sačekajte da se ohladi i procedite. Dobijeni sirup treba da konzumirate tri puta dnevno po jednu supenu kašiku.
Čaj od žalfije se priprema tako što se kašika osušene biljke prelije šoljom vode i kuva od tri do pet minuta, a za obloge se žalfija ne kuva, već se samo prelije ključalom vodom, poklopi i ostavi da odstoji pola sata.
(Informer)