Nema razloga da drugo polugodište ne počne na vreme, poručuju prosvetne vlasti, dok lekari savetuju da se odloži povratak učenika u klupe zbog velikog rizika od zaražavanja.
Vojvođanski osnovci juče su se vratili u klupe posle zimskog raspusta, a srednjoškolci su od ove sedmice na kombinovanoj nastavi. Severna pokrajina sedište je približno jedne trećine ukupnog broja kuća znanja douniverzitetskog školstva u Srbiji. U ostatku države, što znači većini osmoletki i srednjih škola, đaci su još ove sedmice na odmoru, a na nastavu se vraćaju u ponedeljak 24. januara. Tako je predviđeno školskim kalendarom i u skladu je sa odlukama Tima za škole, koji čine stručnjaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” i ministarstava prosvete i zdravlja. Nema razloga za odlaganje početka drugog polugodišta, po mišljenju najodgovornijih za obrazovanje i javno zdravlje. Ipak, da ima razloga za odlaganje povratka đaka u klupe, upozorilo je juče Udruženje pedijatara Srbije.
Od početka epidemije kovida 19 u Srbiji njihov stav je bio da treba dati prednost neposrednoj nastavi, koja podrazumeva da su đaci i nastavnici na okupu u školskim učionicama, umesto učenju na daljinu. Sada misle drugačije. Zbog aktuelne epidemijske situacije u našoj domovini i karakteristike omikron varijante virusa korona da se mnogo brže širi i u većoj meri nego prethodni sojevi zahvata i decu, Udruženje pedijatara preporučilo je juče da se polazak u školu na klasičan način odloži ili da se nastava organizuje onlajn.
Imajući u vidu da se epidemijska situacija u populaciji dece vrlo brzo menja nagore i da je karakteriše masovnost zaražavanja od omikron soja virusa korona, ali i udruženost s pretnjom od zaražavanja virusom gripa, kako navode, specijalisti pedijatrije smatraju da bi, nakon raspusta, početak škole na klasičan način, koji podrazumeva povratak đaka u klupe, izvesno rezultirao ogromnim brojem novozaražene i većim brojem hospitalizovane dece. Iz Udruženja pedijatara podsećaju da klinički tok i ishod infekcije omikronom još nisu do kraja poznati, da vakcina za decu mlađu od 12 godina u Srbiji nije registrovana i da je tek simbolično imunizacijom obuhvaćena maloletna omladina starija od 12 godina, za koju je odobrena i preporučena vakcinacija „Fajzerovim” cepivom. Uzevši sve to u obzir, dečji lekari konstatuju da se može reći kako su u ovom trenutku đaci – najnezaštićenija grupa.
– Deca mlađa od 12 godina nisu vakcinisana, a omikron soj se u ovoj populaciji širi jednako brzo kao i među odraslima. U ovim okolnostima odluka da im se nametne i obaveza da odlaze u kolektiv i pohađaju nastavu na klasičan način predstavlja izlaganje nezaštićene i osetljive populacije velikom riziku od zaražavanja kovidom, gripom ili obema infekcijama. Takva odluka je, prema mišljenju Udruženja pedijatara Srbije, sa medicinskog aspekta problematična.
Smatramo da bi polazak u školu na klasičan način trebalo odložiti naredne dve nedelje dok ne budemo imali iole bolji uvid u tok dve aktuelne epidemije – ukazuju specijalisti pedijatrije.
Da li je opravdana bojazan da bi škole mogle postati žarišta susreta i širenja gripa i korone i da li će najodgovorniji za obrazovanje izaći u susret zahtevu pedijatara da se održavanje neposredne nastave odloži za dve sedmice? Na to pitanje „Politike” iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kažu da se svaki predlog razmatra i svaka odluka donosi – dogovorom, u najboljem interesu učenika i zaposlenih. Preciziraju da će se konsultacije obaviti danas, a da će se sutra održati sednica Tima za škole. Odluke o modelima rada škola za narednu sedmicu saopštavaju se svakog petka. Iz prosvetnog vrha podsećaju da odluke koje se tiču načina realizacije nastave u vreme epidemije virusa korona od samog početka donose u konsultacijama sa drugim nadležnim institucijama, odnosno Timom za škole i Kriznim štabom.
(Politika)