Korona je juče malo krenula u rikverc, ali teško da će to biti konstantna putanja, upozoravaju epidemiolozi.
Ako se projekcije prave prema iskustvu iz zemalja u koje je ranije ušao omikron, sigurno nam sledi dodatni porast broja inficiranih. Virusolog i mikrobiolog Milanko Šekler čak postavlja ogradu prema zvaničnim izveštajima: ubeđen je da je inficiranih više nego što se evidentira, jer veruje da mnogi sa blagim simptomima ne traže medicinsku pomoć, pa se i ne registruju kao oboleli. Šekler procenjuje da ćemo u ovom talasu dostići i do 30.000 pozitivnih na virus za jedan dan.
Juče je na koronu testirano 33.195 ljudi, od kojih je 12.877 dobilo pozitivan rezultat.
Preminulo je još 26 obolelih od kovida i sad smo, po zvaničnoj statistici, vrlo blizu 13.000 umrlih od početka epidemije.
U kovid-bolnicama je, iako virus divlja, još relativno mirno. Na lečenju je 2.311 obolelih, od kojih 85 na respiratorima. Zasad nije došlo do velikog opterećenja zdravstvenog sistema, a na dnevnom nivou se hospitalizuje između 1,5 do dva odsto inficiranih. U naletu prošlog talasa i do 30 odsto zaraženih moralo je u bolnicu.
– Vakcinisani sa dve doze imaju 70 odsto manje šanse da dospeju u bolnicu, a kod vakcinisanih sa tri doze taj procenat se penje na 90 odsto – rekao je Šekler.
Pred kovid-ambulantama su veliki redovi. U Beogradu dnevno bude više od 8.000 pregleda.
– Zabrinjava broj inficiranih među onima koji prvi put dolaze na pregled – kaže dr Zoran Bekić, direktor Doma zdravlja Savski venac i koordinator vakcinalnog punkta na Beogradskom sajmu. – Sve je to posledica omikrona koji se pet puta brže širi. S druge strane, usporili smo imunizaciju. Dva miliona i trista hiljada građana nije dobilo nijednu dozu, 980.000 koji su stekli uslov, treću dozu još nisu primili. To je 3.300.000 građana koji su na meti infekcije.
(Novosti)